Skąd niechęć dzieci do mycia zębów?


Mycie zębów niestety nie należy do szczególnie lubianych przez dzieci czynności. Im większa jest niechęć, tym więcej problemów mają rodzice. Niedokładne wykonywanie ruchów, awantury na tym tle oraz odpuszczanie w skrajnych sytuacjach sprawiają, że w krótkim czasie potrzebny będzie dentysta dla dzieci i leczenie próchnicy. Prawidłowa higiena jamy ustnej to absolutna podstawa jeśli chcemy utrzymać zęby w zdrowiu. Skąd bierze się u maluchów awersja do szczotkowania i w jaki sposób można ich zachęcić do tej ważnej czynności.

Dlaczego dzieci nie lubią myć zębów?

Na początek warto zaznaczyć, że problemy tego typu są bardzo powszechne i większość rodziców przynajmniej przez pewien okres musiała nakłaniać malucha do mycia zębów. Z czego bierze się niechęć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla wielu dzieci taka czynność jest po prostu nudna lub niekomfortowa. Z tego względu pociecha zaczyna się buntować. Negatywne reakcje mogą być spotęgowane np. w okresie drugiego roku życia, gdy mamy do czynienia z tzw. buntem dwulatka, który sprzeciwia się każdej decyzji rodziców. Jeśli poziom cierpliwości opiekunów nie jest zbyt wysoki i reagują gniewem oraz zmuszaniem na odmowę szczotkowania, mycie zębów będzie odbierane jeszcze bardziej negatywnie.

Dentysta dla dzieci powie nam, że uprzedzenia w stosunku do szczotkowania mogą być też związane z zachowaniami i nawykami rodziców. Należy pamiętać o tym, że przykład płynie z góry i jeśli maluch rzadko kiedy widzi mamę lub tatę, którzy myją zęby, również nie będzie miał ochoty na wykonywanie takiej czynności. Pamiętajmy też o tym, że jeśli negatywnych emocji wokół szczotkowania jest zbyt dużo, a całość kojarzy się wyłącznie z krzykiem, nie ma opcji, aby dziecko samodzielnie i z przyjemnością lub chociaż z neutralnym nastawieniem dbało o higienę.

Jak przekonać pociechę do szczotkowania?

Dobra informacja jest taka, że na szczęście istnieje wiele sposobów na przekonanie pociechy do mycia zębów, a zatem nie ma opcji, aby któraś z nich w końcu nie zdała egzaminu. Od czego warto zacząć?

  • Dla maluchów duże znaczenie ma wygląd gadżetów, dlatego zarówno szczoteczka, jak i kubek oraz pasta muszą być atrakcyjne wizualnie. Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybrać wszystkie elementy. W takim przypadku ma ono poczucie, że te akcesoria należą tylko do niego i są ważne.
  • Kolejnym sposobem, który świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach jest uczynienie z mycia zębów rodzinnego rytuału. Dzięki temu nudna czynność może stać się zabawnym i ciekawym sposobem na spędzenie czasu z mamą i tatą lub chociaż jednym z rodziców. W trakcie mycia zębów można np. śpiewać piosenki, tańczyć lub robić śmieszne miny. Połączenie szczotkowania z zabawą sprawdza się w przypadku dzieci w różnym wieku.
  • Dentysta dla dzieci może polecić nam różnego rodzaju materiały edukacyjne, książeczki lub filmy, które warto pokazać maluchowi. Rozmowa to dobre rozwiązanie w przypadku nieco starszych pociech, np. cztero- lub pięciolatków. Pamiętajmy jednak o tym, aby przebiegała ona w miłej atmosferze i bez niepotrzebnego straszenia.

Dzieci dobrze czują się w określonych schematach i rutynie dnia. Z tego względu warto zadbać o to, aby mycie odbywało się każdego dnia o stałej porze. Systematycznie wykonywana czynność w krótkim czasie może stać się nawykiem, o którym nie trzeba będzie już przypominać. Jeśli dziecko zapamięta, że szczotkowanie odbywa się zawsze o określonej porze – przed śniadaniem i po kolacji, z mniejszym prawdopodobieństwem będzie za każdym razem protestować.