Bez bólu

Zakorzeniony w ludziach strach przed dentystą spowodowany jest obawą, że podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym będą cierpieć. Lęk przed bólem jest tak silny, że wiele osób zaniedbuje swoje zdrowie i doprowadza swoje zęby do stanu, w którym, tak czy siak, zaczynają dokuczać dolegliwości bólowe, pojawiają się problemy z gryzieniem i krwawieniem dziąseł.

Trafienie do gabinetu w takim momencie jest z wielu względów jeszcze gorsze, nie wszystkie zęby da się wtedy uratować.Tymczasem medycyna rozwija się w ogromnym tempie, anestezjologia przychodzi na ratunek w walce z bólem, a stomatolodzy w swoich gabinetach dokonują cudów, by zabiegom przeprowadzanym w obrębie jamy ustnej nie towarzyszył ból.

Znieczulenie miejscowe polega na czasowym upośledzeniu przewodzenia impulsów nerwowych na wybranej części ciała. Powoduje to całkowite zniesienie odczuwania bólu. Popularne w stomatologii znieczulenie powierzchniowe polega na naniesieniu na mie jsce znieczulane preparatu w formie żelu, kremu lub sprayu. Jest ono znieczuleniem lekkim, które stosuje się przy usuwaniu kamienia nazębnego, a także u dzieci przy ekstrakcji zębów mlecznych; bywa też podawane wstępnie przed iniekcją. Za pomocą zastrzyku dokonuje się znieczulenia, które silniej działa na tkanki dziąseł, języka, policzka. Takie znieczulenie pozwala na nieodczuwalne zabiegi w jamie ustnej.