Jak pokonać lęk przed dentystą u dziecka?
Strach przed wizytą u dentysty wydaje się naturalny. Dotyka on zwłaszcza dzieci, które trudno namówić do tego, aby usiadły na fotelu stomatologicznym. Czasem jednak lęk ten przekształca się w dentofobię, której pokonanie nie jest wcale proste. Warto więc zastanowić się nad tym, co można zrobić, aby przekonać pociechę, że tak naprawdę nie ma się czego bać.
Przed wizytą u dentysty – jak przygotować dziecko?
Należy bezwzględnie pamiętać, że najmłodsi bardzo często reagują na zachowanie rodziców. Jeśli dorośli się denerwują, im również udziela się ta atmosfera. Z tego powodu dobrze jest robić wszystko, aby dziecko nie wyczuło, że my także odczuwamy lęk bądź inne, negatywne emocje. Najlepszą metodą wydaje się rozmowa, w trakcie której wyjaśnimy, kim jest stomatolog dziecięcy, jakie są jego zadania i na czym będzie polegało leczenie
Oczywiście trzeba pominąć fachową terminologię i skupić się na obrazowym opisywaniu tego, co odbędzie się w gabinecie. Najlepiej w pozytywny sposób, zestawiając wszystko z dobrą zabawą. Dzięki temu dziecko będzie postrzegało wizytę u dentysty jak przyjemną przygodę, której warto się poddać.
Nie musimy ograniczać się wyłącznie do rozmowy. Na rynku nie brakuje specjalnych książeczek dla dzieci traktujących zarówno o higienie jamy ustnej, jak i o zabiegach stomatologicznych. Niezwykle pomocne będą ponadto różnego rodzaju bajki, które dziecko z pewnością chętnie obejrzy. Pozwolą one mu się oswoić z tym, co go czeka, jednocześnie wizytę u dentysty przedstawią jako coś pozytywnego.
Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do stomatologa? Nie należy tego odwlekać. W wielu gabinetach tak zwane wizyty adaptacyjne są organizowane już dla 2-latków. W ich trakcie dzieci poznają wszystko w atmosferze zabawy. Dzięki temu zapamiętają gabinet jako przyjemne miejsce, w którym pracuje „fajna pani w fartuchu”.
A gdy dojdzie już do faktycznej wizyty i leczenia zębów, dobrze byłoby, aby dziecko mogło liczyć na rodzica, który zawsze będzie w pobliżu. Pomocny okaże się również ulubiony miś lub jakaś zabawka. Na koniec dobrze jest wręczyć dziecku jakąś nagrodę za dobre sprawowanie.
Skąd bierze się lęk przed dentystą?
Stomatolog dziecięcy to osoba, która nie musi być postrzegana przez pociechę negatywnie. Dziecko często wystarczy po prostu odpowiednio przygotować do wizyty. Bagatelizowanie tej sprawy doprowadzi do sytuacji, w której to nawet najprostszy zabieg dentystyczny okaże się niemożliwy do przeprowadzenia. Wynikać będzie to oczywiście z silnego lęku. Skąd się on bierze? Wskazać trzeba na kilka powodów, związanych między innymi z:
- zachowaniem samych rodziców – jak już wspomnieliśmy, jeśli my sami na będziemy reagowali na dentystę lękiem, dziecko to wyczuje i skopiuje tę postawę. Pokazuje to, jak ważne jest wychowanie,
- traumatyczne przeżycie – zadaniem wizyt adaptacyjnych jest niejako stworzenie pozytywnych emocji oraz wspomnień z obecności w gabinecie. Dzięki temu dziecko chętniej odwiedzi dentystę w przyszłości. Jeśli natomiast pierwsza wizyta wiązać się będzie z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami, odciśnie ona poważne piętno na psychice dziecka,
- wpływ otoczenia – lęk często wywoływany jest przez osoby, z którymi dziecko ma kontakt na co dzień. Mowa tu nie tylko o rodzicach, ale też o rówieśnikach. Z tego powodu tak ważna jest rozmowa rodzica z pociechą na temat wizyty i ciągłe podkreślanie, że nie ma się czego bać.
Uznany stomatolog dziecięcy sprawi, że leczenie zębów odbędzie się w miłej, przyjemnej atmosferze, dzięki której dziecko przyjmie wszystko bez większych problemów. Ważną rolę do odegrania mają jednak także rodzice, o czym zawsze warto pamiętać.