Jak często chodzić na wizytę kontrolną do dentysty?
Regularne wizyty u dentysty są jednym z najważniejszych działań profilaktycznych, jeśli chodzi o dbanie o zęby i higienę jamy ustnej. Dzięki regularnym kontrolom dentysta może wcześnie rozpoznać wiele chorób zębów i dzięki temu odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Co więcej podczas wizyty udzieli cennych wskazówek na temat dbania o higienę jamy ustnej i pokaże obszary, na które należy zwrócić większą uwagę podczas mycia zębów. Jak często należy odwiedzać dentystę?
Dlaczego wizyta u dentysty jest taka ważna?
Samo dokładne czyszczenie zębów nie wystarczy, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Czasami tylko wydaje nam się, że z naszymi zębami nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety często bywa tak, że na zębach osadza się kamień lub próchnica atakuje uzębienie, a my nie jesteśmy tego świadomi, bo nie odczuwamy bólu. Kamień sprzyja rozwojowi chorób przyzębia, zwłaszcza zapaleniu i cofaniu się dziąseł. Dentysta na kontrolnej wizycie może wcześniej zidentyfikować i szybko wyleczyć wiele chorób zębów, zanim w ogóle pojawią się pierwsze objawy. Częste wizyty u dentysty są ważne także z innych względów. Wiemy doskonale o tym, że dentysta wzbudza przerażenie u niektórych osób. Paniczny lęk przed wizytą powoduje, że jeśli nic nas nie boli, to utwierdzamy się w przekonaniu, że wszystko z uzębieniem jest w jak najlepszym porządku. To niestety jest najczęstszy błąd. Właśnie częste wizyty kontrolne gwarantują nam, że nawet jeśli w zębie jest niewielki ubytek, to jeśli leczenie będzie podjęte szybko, nawet tego nie odczujemy. Dobrze, w takim razie, jak często powinno się odwiedzać dentystę?
Jak często powinno się odwiedzać dentystę?
Tak naprawdę to, jak często powinno się odwiedzać gabinet dentystyczny zależy od wielu czynników, m.in. od wieku pacjenta. Małe dzieci powinny już od pojawienia się pierwszych ząbków przyzwyczaić się do wizyt u dentysty. Pierwsze badanie kontrolne powinno odbyć się po pojawieniu się wszystkich zębów mlecznych – czyli w wieku około 3 lat.
Na kolejne wizyty powinno się umawiać do 6 roku życia. Najlepiej byłoby, gdyby odbyły się dwie takie wizyty. Na tego typu wizytach, gdy pacjentami są małe dzieci odbywa się ocena ryzyka wystąpienia próchnicy. Dentysta bardzo często udziela rad rodzicom, w jaki sposób żywić dzieci i jak prawidłowo myć zęby i dbać o ogólną higienę jamy ustnej, by ryzyko wystąpienia próchnicy było jak najmniejsze.
Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat powinni odwiedzać dentystę przynajmniej dwa razy w roku. Do 18 roku życia dzieci są także pod stałą kontrolą dentysty w szkole. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ rodzice nie zawsze mają czas, by umówić dziecku wizytę do dentysty, zwłaszcza, gdy wydaje się im, że nie dzieje się nic niepokojącego.
Po uzyskaniu pełnoletności u młodzieży zaczynają się problemy, ponieważ o wizytach kontrolnych u dentysty zapomina się lub zwyczajnie nie chce się na nie umawiać. Młodzież po ukończeniu 18 lat, mimo wszystko powinna odwiedzać dentystę przynajmniej raz w roku. W ten sposób można naprawdę wcześnie zidentyfikować i wyleczyć ubytki w zębach.
Warto pamiętać o tym, że stan uzębienia w dużej mierze uzależniony jest także od genów. Czasami, choćby nie wiadomo jak dbalibyśmy o zęby, one i tak będą wymagały leczenia, ponieważ genetycznie będą po prostu słabe. Pacjenci, którzy są tego świadomi, powinni częściej odwiedzać gabinet dentystyczny.