Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Uśmiech to jeden z tych elementów, na który przy poznawaniu osoby zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Nic więc dziwnego, że bywa określany wizytówką człowieka. Braki w uzębieniu potrafią jednak skutecznie zniechęcić do uśmiechania się. Na szczęście, można temu zaradzić. Wystarczy odwiedzić gabinet protetyki stomatologicznej. Na jaką pomoc można liczyć? Czym zajmuje się protetyk?
Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u protetyka?
Braki w uzębieniu to wstydliwy problem. Część borykających się z nimi osób wycofuje się nawet z życia społecznego w obawie przed tym, że ktoś zauważy skrywane defekty. Wbrew pozorom nie jest to jednak wyłącznie problem estetyczny. Już utrata jednego zęba może bowiem zaburzać funkcję żucia, utrudniać jedzenie i powodować ból.
Nieodbudowane braki:
- sprzyjają rozwojowi chorób dziąseł,
- prowadzą do przesuwania się zębów sąsiadujących,
- mogą powodować zmianę kształtu szczęki (związane jest to z procesem atrofii, czyli zaniku kości).
Dlatego nie warto odkładać wizyty u protetyka w nieskończoność. Specjalista kompleksowo zajmie się bowiem uzębieniem, przywracając komfort życia i radość płynącą ze spożywania posiłków. Możliwości współczesnej protetyki pozwalają rozprawić się nawet z najbardziej skomplikowanym problemem. Czym właściwie się ona zajmuje i jakie zabiegi można przeprowadzić w jej ramach?
Protetyka stomatologiczna – czym się zajmuje? Przegląd protez stałych
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który koncentruje się na odbudowie utraconych zębów. W tym celu specjalista wykorzystuje protezy. To, który z wariantów wybierze, zależy głównie od tego, jak duże braki w uzębieniu ma pacjent. Protetyk uwzględni również możliwości finansowe pacjenta. Nie każde rozwiązanie jest bowiem refundowane.
Za najdoskonalszą formę protez zębowych uznaje się implanty. Należą one do kategorii protez stałych. Doskonale tuszują braki w uzębieniu i przywracają naturalną funkcję żucia. Do ich wykonania protetyk wykorzystuje biozgodne materiały. W efekcie organizm nie traktuje ich jak ciało obce. Implanty są trwałe i odporne na uszkodzenia. Niestety, sporo kosztują. Dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Do protez stałych zalicza się także mosty protetyczne. Pozwalają one odbudować braki składające się z kilku zębów. Osadza się je na naturalnym uzębieniu pacjenta lub wszczepionych implantach. Jeśli ząb jest na tyle zniszczony, że nie można go naprawić za pomocą standardowej plomby, wówczas protetycy sięgają po wkłady koronowe.
Jakie jeszcze protezy może zastosować protetyk?
Obok protez stałych protetyk m.in. w Poznaniu może uzupełnić braki protezami ruchomymi – częściowymi i całkowitymi. Te pierwsze uzupełniają braki jednego lub kilku zębów i dzielą się na warianty szkieletowe, które osadza się na naturalnych zębach lub implantach, oraz osiadające. Te ostanie opierają się wyłącznie na błonie śluzowej.
Protezy całkowite, jak sama nazwa wskazuje, całościowo uzupełniają wszystkie zęby. W ramach tej kategorii najpopularniejsze są protezy akrylowe. Dobrze imitują naturalne uzębienie i są stosunkowo tanie. Wśród innych dostępnych rozwiązań wymienić można protezy akronowe, nylonowe czy też acetalowe.
Braki w uzębieniu nie muszą być powodem do wstydu. Można je bowiem z powodzeniem uzupełnić w gabinecie protetycznym. Specjalista dobierze odpowiednie rozwiązanie, biorąc pod uwagę stan uzębienia, a także możliwości finansowe pacjenta. Wizyty u protetyka nie warto odwlekać. Nieodbudowane braki mogą nawet zmienić kształt szczęki.