Czym jest biała dieta?
Wybielanie zębów wiąże się z koniecznością unikania pokarmów, które mają tendencję do barwienia. Dlatego tzw. biała dieta to zalecenie dentystów i stomatologów, którzy przeprowadzają profesjonalny zabieg wybielania zębów.
Biała dieta – co wolno jeść?
Z diety należy wykluczyć wszystkie produkty, które wykazują silny efekt barwiący. Zatem dozwolone są wszelkie produkty o jasnym zabarwieniu, oraz tych, które pozbawione są jakichkolwiek barwników. Należy więc wnikliwie czytać etykiety, by nie zniweczyć efektu wybielania zębów. Warto zatem zapoznać się z oznaczeniami. Od E100 do E199 to produkty zawierające barwniki. Kolor biały posiadają produkty oznaczone symbolem E170 oraz E171. Taki skład nie wpłynie na stan uzębienia po zabiegu.
Dlaczego „biała dieta” jest tak istotna?
Dieta z wykluczeniem barwników jest istotna, by zachować biel po zabiegu. Nadwrażliwe zęby po wybielaniu chętniej chłoną barwy, co całkowicie przekreśli efekt. Zęby tracą dużo wody podczas zabiegu, stąd wszelkie barwniki chłoną z pokarmu niczym gąbka. Istotne jest, by odpowiednią dietę stosować w trakcie wybielania zębów oraz 48 godzin po zakończeniu procesu. Jednak większość stomatologów zaleca przedłużenie diety do trzech dni, a nawet do dwóch tygodni. Wszystko zależy od porowatości zębów i od indywidualnych nawyków pacjenta. Kiedy proces stabilizacji koloru już się zakończy, można wrócić do normalnej diety.
Biała dieta – lista produktów dozwolonych
Oto lista wskazanych produktów, które są w pełni dozwolone. Warto jednak zaznaczyć, że bezpośrednio po zabiegu należy pić tylko niegazowaną wodę mineralną. Nie wolno również myć zębów i żuć gumy.
- Nabiał – sery, śmietana, kefir, maślanka naturalna, mleko, masło, jogurt naturalny.
- Warzywa – bakłażan, cukinia, ogórek, kalafior, ziemniaki, czosnek, kalarepa, pietruszka, korzeń selera, fasola.
- Owoce – banany, miąższ kokosa.
- Ryby – pieczone lub na parze.
- Ziarna – ryż, kasza jaglana, jęczmienna, otręby owsiane, białe makarony.
- Pieczywo – białe.
Biała dieta – lista zakazanych produktów
Aby nie zniweczyć całego efektu, należy całkowicie zrezygnować z:
- Owoce – jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, maliny, jeżyny. Dotyczy to nie tylko owoców w postaci surowej, ale również dżemów.
- Warzywa – pomidory, marchew, buraki, szpinak. Dotyczy również zup.
- Mięso – wszystko oprócz drobiu.
- Nabiał – ser żółty, topiony, wędzony, produkty z owocami, w tym jogurty, maślanka.
- Słodycze w każdej postaci.
- Kakao i wszelkie przyprawy z wyjątkiem soli i pieprzu.
Biała dieta – dodatkowe zalecenia
Oprócz diety zaleca się również zmianę nawyków na czas stabilizacji koloru. Zakazane jest palenie papierosów. Co więcej, każdy papieros to ryzyko jeszcze większego przebarwienia niż przed zabiegiem. Należy również powstrzymać się od jedzenia i picia zarówno bardzo gorących, jak i również zimnych potraw i napojów. Głównie ze względu na nadwrażliwość. Można również zastosować trick i pić przez słomkę. Jeśli jednak w trakcie stosowania białej diety zdarzy się mały grzech i spożyjemy produkt niewskazany, należy od razu intensywnie przepłukać zęby i jamę ustną, by uniknąć wniknięcia barwników w strukturę zęba.
Białe i piękne zęby wyglądają estetycznie i nadają promiennego uśmiechu. Jeszcze kilka lat temu proces wybielania wiązał się z dużymi kosztami. Dziś to zabieg niezwykle popularny, który nie nadszarpnie budżetu.