Czy stomatolog może wydawać recepty?
Mówi się, że stomatolog jest lekarzem, a lekarze jak wiadomo, wypisują recepty na rozmaite leki. Pytanie wobec tego, czy od stomatologa również można dostać dokument upoważniający do wykupu leków? Trzeba to koniecznie sprawdzić, w końcu warto wiedzieć, z jakich usług można korzystać u tego specjalisty i co może on zaoferować swoim pacjentom.
Recepta od stomatologa to normalna sprawa
Niektórzy stomatolodzy mogą wystawiać recepty na leki. Zależy to natomiast od tego, czy specjalista ma specjalne uprawnienia.
Który stomatolog może wystawiać recepty na leki refundowane?
Przykładowo stomatolodzy prowadzący prywatną praktykę mogą wystawiać recepty na leki refundowane, jeżeli zawarli umowę z NFZ. Wówczas mają prawo do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyroby medyczne, które są refundowane ze środków publicznych. Recepty te przysługują wyłącznie pacjentom ubezpieczonym w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki i okolic przyległych.
Jakich produktów nie może dotyczyć recepta?
Stomatolodzy nie mają natomiast uprawnień do wystawiania recept refundowanych na produkty lecznicze, które mają służyć do zaopatrywania gabinetu stomatologicznego. Zaopatrzenie gabinetu powinno odbywać się na specjalnych drukach zaopatrzenia na zakup zarówno produktów leczniczych, jak i wyrobów medycznych.
Na jakie leki stomatolog najczęściej wystawia recepty?
Niektórzy stomatolodzy wystawiają mnóstwo recept na rozmaite leki, a najczęściej na:
- leki przeciwbólowe, które mają uśmierzyć ból po przeprowadzonym leczeniu
- antybiotyki zalecane pacjentom np. po ekstrakcji zęba.
W każdym razie leki, na które pacjenci otrzymują recepty, ściśle dotyczą wszelkich dolegliwości związanych z zębami i mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od problemu, a także tego, w jaki sposób mają pomóc pacjentowi. Nigdy nie są wypisywane bez powodów, tym bardziej że na receptę sprzedawane są wyłącznie środki specjalistyczne i takie, których nie wolno zażywać bez konsultacji ze specjalistą.
Czy stomatolog może wystawić receptę na leki niestomatologiczne?
Niektórzy dopytują, czy przykładowo stomatolodzy mogą wystawić receptę na zupełnie inne leki, czyli leki niestomatologiczne. To tak naprawdę zależy od stomatologa. Jeżeli taką receptę wystawi, poniesie za to odpowiedzialność. Aptekarz jednak w trosce o bezpieczeństwo klienta, będzie miał prawo tych leków nie wydać. Normalną sprawą jest to, że gdy coś komuś dolega, udaje się do specjalisty, a ten po przeprowadzeniu szczegółowych badań, przepisuje receptę na konkretne leki. Jak wobec tego taki dokument może wystawić stomatolog, jeżeli nie zna się na dolegliwościach, jakie ma jego pacjent. Nie potrafi go pod tym względem zbadać. Dlatego nie powinno się oczekiwać recept na inne leki od stomatologa.
Podsumowując, stomatolodzy podobnie jak lekarze innych specjalizacji, mogą wystawiać recepty na przeróżne leki. Jednak powinni to robić rozsądnie, z pełną odpowiedzialnością za ewentualne zagrożenia. Jeżeli natomiast chodzi o leki związane z dolegliwościami zębów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymać ten dokument. Dlatego w przypadku jakiegokolwiek problemu stomatologicznego, należy udać się do stomatologa na konsultację, podczas której ten wskaże odpowiedni sposób leczenia i być może właśnie przepisze receptę na leki.
Szukasz dobrego specjalisty? Masz dolegliwości, z którymi nie potrafisz poradzić sobie samodzielnie? Zgłoś się do naszego gabinetu, w którym z pewnością Ci pomożemy. Zbadamy problem, zaproponujemy leczenie, a w razie potrzeby wystawimy receptę na niezbędne leki.