Czy protezę zębową można wybielać u dentysty?


Odpowiednio dopasowana proteza zębowa pozwala odzyskać radość życia. Dzięki niej można jeść, pić i śmiać się do woli. Wiele osób obawia się jednak, że pod wpływem jedzenia sztuczne uzębienie utraci swoją świetność. Czy da się temu jakoś zapobiec? Czy można wybielić protezę? Czy zabieg przyniesie identyczne skutki co wybielanie zębów naturalnych?

Proteza zębowa – czy można ją wybielić u dentysty?

Choć sztuczne uzębienie do złudzenia przypomina naturalne, nie ma identycznych właściwości. Pozwala bez przeszkód śmiać się i jeść, jednak nie można go wybielić na tej zasadzie co szkliwo. Niech nie zwiodą Cię chwyty marketingowe – nie istnieje żadna skuteczna metoda na wybielenie protezy zębowej – ani w domu, ani w gabinecie dentystycznym. Wszelkie próby ingerencji w kolor mogą doprowadzić do zniszczenia sztucznego uzębienia. Dlatego nie warto ryzykować.

O braku możliwości wybielania protezy zębowej należy pamiętać zwłaszcza podczas dopasowywania koloru protezy częściowej. Jeśli rozważasz wybielanie zębów, zdecyduj się na zabieg przed wizytą u protetyka. W przeciwnym razie ich kolor będzie odróżniał od dopasowanej wcześniej protezy. Jedynym sposobem na ujednolicenie barwy uśmiechu będzie wówczas wymiana sztucznego uzębienia na zgodne z nowym kolorem zębów.

Jak dbać o protezę zębową?

Skoro w przypadku protezy standardowe wybielanie zębów nie zadziała, należy jej się szczególna troska. Tylko regularna higiena sprawi, że sztuczne uzębienie będzie prezentować się nienagannie i przez długi czas zachowa swój atrakcyjny wygląd. Na szczęście protezy zębowe można czyścić na różne sposoby. Osoby noszące je najczęściej wykorzystują:

  • tabletki czyszczące – skutecznie usuwają drobnoustroje i przebarwienia z powierzchni sztucznych zębów. Są również wygodne w użyciu. Protezę zębową należy zanurzyć w naczyniu z roztworem (przygotowanym z ciepłej wody i tabletki) i pozostawić na kilkanaście minut. Po upływie zalecanego przez producenta czasu sztuczne uzębienie trzeba wypłukać pod bieżącą wodą,

  • szczoteczki – czyszczenie mechaniczne pozwala usunąć resztki jedzenie, przebarwienia i kamień nazębny. Trzeba to jednak robić z wyczuciem. Zbyt duży nacisk może doprowadzić do uszkodzenia protezy zębowej. Dlatego należy zachować ostrożność i postawić na szczoteczki o miękkim włosiu. Na rynku dostępne są też specjalistyczne, dwustronne modele przeznaczone do czyszczenia sztucznego uzębienia. To praktyczne, a zarazem bezpieczne w użyciu szczoteczki,

  • pasty – to specjalistyczne produkty przeznaczone do czyszczenia protez zębowych. Usuwają przebarwienia, zabijają bakterie i zapewniają uczucie świeżości. Mają jednak łagodniejszą formułę niż standardowe pasty i są pozbawione drobinek ściernych. Dzięki temu nie uszkadzają akrylu,

  • płyny – działają na tej samej zasadzie co tabletki czyszczące. Wlewa się je do wody, by uzyskać bezpieczny dla protezy zębowej roztwór, a następnie moczy się ją w nim przez określony przez producenta czas,

  • myjki ultradźwiękowe i wibracyjne – to specjalistyczne sprzęty do czyszczenia protez. Pozwalają w szybki sposób usunąć przebarwienia, kamień nazębny, osad i resztki jedzenia z powierzchni uzębienia. Są dostępne w gabinetach dentystycznych. Można je też kupić na własny użytek.

Wybielanie zębów sztucznych w gabinecie dentystycznym nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że o protezę zębową nie można zadbać, tak aby zachowała swój atrakcyjny wygląd na dłużej. Ważna jest regularność higieny, a także stosowanie preparatów i narzędzi przeznaczonych do pielęgnacji sztucznego uzębienia.