Licówki – czy są dla każdego?
Piękny uśmiech od zaraz? Dzięki licówkom to możliwe. W zauważalny sposób poprawiają one wygląd zębów. Dlatego cieszą się dużą popularnością wśród gwiazd szklanego ekranu i estrady. Czy jednak licówki są dla każdego? Jakie są ich rodzaje i kiedy należy wstrzymać się z ich założeniem?
Licówki – co to? Rodzaje
Licówki to cienkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu, które stomatolog zakłada na przednią część zębów. Nadają one uzębieniu pożądany kształt, wyrównują jego linię, a także niwelują uszczerbki i przebarwienia. Są również stosowane w celu ukrycia diastemy i innych przerw między zębami. Nic więc dziwnego, że uznaje się je ze jedną z najskuteczniejszych metod upiększania uśmiechu.
Biorąc pod uwagę rodzaj materiału, pacjent ma do wyboru:
licówki porcelanowe – dają naturalny efekt, gdyż swoją fakturą i odcieniem są najbardziej zbliżone do zębów. Cechują się wysoką odpornością na przebarwienia i uszkodzenia, a także długą żywotnością – porcelanowe płytki wymagają wymiany dopiero po upływie 8-15 lat,
licówki kompozytowe – wykonuje się z tego samego tworzywa, którym wypełnia się ubytki w uzębieniu. Kompozytowym płytkom można nadać dowolny odcień, toteż nie odznaczają się na tle zębów. Niestety, w porównaniu z porcelanowymi odpowiednikami są mniej trwałe i bardziej podatne na przebarwienia. Trzeba je więc odświeżać lub wymieniać co 2-3 lata.
To, na jaką opcję zdecyduje się pacjent, tak naprawdę zależy od jego preferencji i możliwości finansowych. Licówki porcelanowe są droższe od kompozytowych, jednak cechują się dłuższą żywotnością. Nie trzeba ich również aż tak często odświeżać.
Czy licówki są dla każdego? Kiedy nie można ich założyć?
Żeby licówki miały estetyczny, naturalny wygląd stomatolog wykonuje je dla każdego pacjenta indywidualnie. Dzięki temu są one dobrze dopasowane do uzębienia. Niestety, stosowanie licówek nie zawsze jest możliwe. Do głównych czynników wykluczających zaliczyć można:
nieprawidłowy zgryz,
bruksizm (nieświadome, nawykowe zgrzytanie zębami),
nieprawidłową higienę jamy ustnej,
luki w uzębieniu,
próchnica,
zęby zniszczone i z dużą ilością wypełnień,
choroba przyzębia i parodontoza.
Nie oznacza to, że powyższe problemy zupełnie przekreślają szanse pacjenta na licówki. Ich założenie poprzedzić musi jednak gruntowne leczenie uzębienia oraz innych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Niektórym osobom zaleca się również wizytę u ortodonty. Dopiero gdy wszystkie zęby będą zdrowe, stomatolog założy licówki. W przeciwnym razie trwałość płatków będzie pozostawiać wiele do życzenia.
Zakładanie licówek – jak wygląda zabieg?
Jeśli nie ma przeciwskazań do założenia licówek, w pierwszej kolejności u pacjenta przeprowadza się higienizację i wybielanie zębów. Nie są to zabiegi obligatoryjne. Ich wykonanie zaleca się w sytuacji, gdy pacjentowi zależy na śnieżnobiałym uśmiechu. Po odpowiednim przygotowaniu zębów stomatolog pobiera wycisk. Na jego podstawie odlewane są modele, które pozwalają dopasować licówki pod względem kształtu i koloru.
Następnie pacjent otrzymuje makietę – próbkę licówek, dzięki której może sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W razie konieczności stomatolog wprowadza niezbędne korekty. W kolejnym kroku szkliwo jest szlifowane, a na zęby nakłada się tymczasowe licówki. Gdy oryginalne nakładki są gotowe, podczas ostatniej wizyty dentysta je cementuje. Gotowe!
Licówki cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają w szybki sposób uzyskać idealny uśmiech – prosty, śnieżnobiały, bez przerw i ubytków. Nic więc dziwnego, że chętnych na wykonanie zabiegu nie brakuje.