Na czym polega bezpieczne wybielanie zębów u dentysty?
Uśmiech to Twoja najlepsza wizytówka. Niestety, śnieżnobiały efekt trudno uzyskać domowymi sposobami. Wizyta u dentysty pomoże rozprawić się z przebarwieniami i sprawi, że uśmiech zyska niepowtarzalny blask i moc przyciągania. Na czym polega wybielanie zębów u dentysty? Czy zabieg ten jest bezpieczny?
Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – dlaczego warto?
W sieci i w stacjonarnych drogeriach znaleźć można wiele zestawów do wybielania zębów. Choć kuszą niższymi cenami niż profesjonalny zabieg dentystyczny, nie zawsze są dobrym wyborem. Dlaczego? Nie zawsze są w stanie usunąć wszystkie przebarwienia, a jednocześnie mogą doprowadzić do zniszczenia szkliwa.
Tymczasem wybielanie zębów u dentysty jest poprzedzone wnikliwą analizą uzębienia. Dentysta sprawdza, czy w danym przypadku w ogóle może wykonać zabieg. Niekiedy zęby są zbyt słabe lub ich stan nie pozwala na przeprowadzenie procedury. Przez nieszczelne wypełnienie lub ubytek próchniczy żel wybielający mógłby przeniknąć w głąb zęba i nie tylko wywołać silny ból, ale i wywołać nadwrażliwość.
Specjalista przeprowadzi również wywiad, w którym zapyta m.in. o to, czy pacjent jest uczulony na któryś ze składników żelu wybielającego oraz czy przyjmuje leki, które mogłyby z nim kolidować. Pozwoli to uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych. Przeciwskazaniem do zabiegu jest nawet osłabienie układu odpornościowego. Dlatego lekarz zapyta także o samopoczucie i ogólny stan zdrowia.
Na czym polega bezpieczne wybielanie zębów u dentysty?
Wywiad i przegląd jamy ustnej to niejedyne czynności, które mogą okazać się konieczne, by bezpiecznie przeprowadzić zabieg wybielania zębów. Dentysta może również zlecić higienizację. Pod pojęciem tym rozumie się skaling i piaskowanie. Zabiegi te pozwalają usunąć osad i kamień nazębny, których obecność mogłaby negatywnie wpłynąć na efekt. Uniemożliwia bowiem równomierne rozjaśnienie uzębienia. Co ważne, higienizację należy przeprowadzić na kilka dni przed wybielaniem.
Stomatolog może wykorzystać kilka systemów wybielania zębów. Są to sprawdzone metody, które dają wymierne efekty. Najpopularniejszą opcją jest nałożenie na uzębienie żelu wybielającego, a następnie jego aktywowanie za pomocą specjalistycznej lampy. Zabieg:
- usuwa nawet silne przebarwienia nie tylko z powierzchni zęba, ale i wewnątrz zębiny,
- pozwala uzyskać średni stopień rozjaśnienia, nawet do 8 odcieni,
- jest jednorazowy i bezpieczny.
W innym wariancie dentysta może wykorzystać aktywną pianę, której działanie jest wspomagane naświetlaniem lampą. To innowacyjna metoda, która nie tylko wybiela zęby, ale również wzmacnia szkliwo. Jest polecana w przypadku osób cierpiących na nadwrażliwość. Redukuje ją bowiem i sprawia, że zabieg jest w stu procentach bezpieczny.
Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – ile utrzymuje się efekt?
Efekty wybielania zębów u dentysty utrzymują się przez około 3 lat. Wiele zależy jednak od sposobu pielęgnacji uzębienia po zabiegu. Warto stosować się do zaleceń stomatologa. Wśród najczęściej pojawiających się rad jest:
- stosowanie past wybielających,
- biała dieta,
- unikanie napojów powodujących przebarwienia.
W razie potrzeby kurację wybielającą można powtórzyć. I w tym przypadku należy jednak zdać się na rekomendację specjalisty. Jeśli uzna on, że kolejny zabieg mógłby osłabić szkliwo i zwiększy nadwrażliwość, lepiej się na niego nie decydować. Zdrowie uzębienia jest bowiem ważniejsze niż jego atrakcyjny wygląd. Warto o tym pamiętać.