Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust


Szacuje się, że halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, to problem, który dotyczy aż 25% populacji. To bardzo powszechny problem, który wywołują pojawiające się w jamie ustnej bakterie beztlenowe. W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć halitozy – nie tylko jest to ona bardzo nieprzyjemna dla otoczenia, ale i może świadczyć o poważnych chorobach.

Gabinet stomatologiczny – halitoza najczęściej skutkiem problemów dentystycznych

W przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust zawsze w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć problemy stomatologiczne i schorzenia jamy ustnej. Z tego powodu zawsze należy umówić się na wizytę kontrolną u dentysty. Gabinety stomatologiczne Poznań, jak i inne miasta świadczą usługi w tym zakresie, co powoduj, że zgłaszają się osoby, których zaniepokoił nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach wynika on po prostu z zaniedbań w zakresie higieny. W takim przypadku należy po prostu zmienić szczoteczkę na elektryczną lub soniczną, dokładnie nitkować zęby po ich umyciu, a także stosować dobry płyn do płukania. Język warto czyścić przy pomocy specjalnej łopatki.

Należy pamiętać o tym, że drobnoustroje w jamie ustnej gromadzą się przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach na przykład na płytce nazębnej, w kieszonkach dziąsłowych, w kieszonkach i kryptach języka czy w kryptach migdałków. Bardzo często w momencie, gdy wyczuwamy nieprzyjemny zapach, problem staje się już zaawansowany. Może to być próchnica lub parodontoza, a także zalegające osady i kamień. Innymi przyczynami stomatologicznymi bywają uzupełnienia protetyczne, w których szczelinach gromadzą się bakterie i powikłania po ekstrakcji zęba. Warto regularnie zgłaszać się na przeglądy dentystyczne (zaleca się wizyty kontrolne co pół roku), a także rzucić lub przynajmniej ograniczyć palenie.

Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem wielu poważnych chorób i schorzeń

Jeżeli podczas wizyty u stomatologa nie zdiagnozowano nam żadnych problemów z zębami ani dziąsłami i bardzo dbamy o higienę jamy ustnej, przyczyna problemu może być niestety o wiele poważniejsza i trudniejsza do wykrycia. Brzydki zapach z ust może być przyczyną wielu poważnych problemów i schorzeń. Jeżeli chorowaliśmy na anginę, nasze migdałki mogą być zniekształcone lub zmienione przez chorobę. To sprawia, że mogą gromadzić się w nich resztki jedzenia, które będą wywoływać zapach zgnilizny w oddechu.

Inną potencjalną przyczyną może być nierozpoznana lub nieleczona cukrzyca. Jeżeli w wydychanym powietrzu czujesz zapach sfermentowanych jabłek lub acetonu, powinieneś mierzyć i kontrolować poziom cukru we krwi. Nieprzyjemny, stęchły odór towarzyszy także refluksowi żołądkowo-przełykowemu i chorobom wątroby. Jeżeli odczuwamy także dolegliwości bólowe w okolicy brzucha, może świadczyć o schorzeniach takich jak wrzody żołądka czy dwunastnicy.

Co robić, gdy odczuwamy nieprzyjemny zapach z ust?

O ile jednorazowa sytuacja, gdy poczuliśmy nieprzyjemny zapach z ust, nie jest jeszcze powodem do niepokoju, gdyż najprawdopodobniej po prostu w pośpiechu niedokładnie umyliśmy zęby. Jeżeli jednak ta sytuacja się powtarza, należy niezwłocznie umówić się na przegląd w gabinecie stomatologicznym. Stosowanie odświeżaczy jedynie zamaskuje problem, a nie wyeliminuje przyczynę, dlatego też ważne jest, by ją znaleźć i rozpocząć właściwe leczenie.

W sytuacji, gdy stomatolog wykluczy problem dentystyczny, konieczne będzie udanie się do lekarza ogólnego i lekarzy specjalistów, w celu wykonania dalszych badań zgodnie z ich zaleceniami (na przykład pomiar cukru, USG brzucha czy gastroskopii).