Dlaczego należy leczyć mleczaki?
Mleczaki to zęby tymczasowe, które zaczynają pojawiać się już od 6. miesiąca życia i rosną przez najbliższe kilka lat, aby w przyszłości ustąpić miejsca zębom stałym. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich pielęgnacja jest bardzo ważna dla przyszłego stanu uzębienia dziecka, a swoje pociechy zapisują na wizytę u stomatologa dopiero ok. 5-6 roku życia. Jak się okazuje, to o wiele za późno. Kiedy więc należy wybrać się z dzieckiem do dentysty i dlaczego właściwie trzeba leczyć mleczaki?
Powody, dla których należy leczyć zęby mleczne
Mleczaki pojawiają się już u malutkich, kilkumiesięcznych dzieci i posiadają znacznie mniejszą ochronę przed bakteriami. Dodatkowo zawierają o wiele mniej minerałów, przez co są bardziej podatne na ataki próchnicy, aniżeli zęby stałe. Mnóstwo rodziców nie ma pojęcia, że próchnica zębów mlecznych może przenieść się na zęby stałe. Bardzo często spotkać można się z opinią, że mleczaki nie wymagają tak szczegółowej pielęgnacji, ponieważ są jedynie zębami tymczasowymi. To duży błąd!
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej doprowadza nawet do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, która ma niekorzystny wpływ na rozwój mięśni twarzy i kości. Co więcej, zęby mleczne podatne są na choroby wywołujące ból. Wiedzieć należy również, że zły stan zębów mlecznych prowadzi najczęściej do rozwoju wad zgryzu, co wiąże się w przyszłości z koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego.
Profilaktyka jest ważna
Pielęgnacja jamy ustnej i zębów mlecznych powinna zostać zakorzeniona już od wczesnego dzieciństwa. Dzieci niechętnie myją zęby, gdyż wiąże się to dla nich z obowiązkiem, dlatego istotna jest rola rodziców, którzy muszą dbać o wyrobienie zdrowych nawyków regularnego mycia zębów. W związku z tym, że najmłodsi często nie tolerują miętowego posmaku past do mycia zębów, stworzono z myślą o nich specjalne akcesoria i pasty, po które warto sięgnąć. Dentyści dziecięcy radzą, aby pierwszą szczoteczką kupić dziecku już około 8 miesiąca życia. Równie ważna jest obserwacja uzębienia u dziecka, a w razy potrzeby szybkie reagowanie.
Kiedy zabrać dziecko do dentysty?
Nawet jeżeli nie zaobserwowaliśmy zmian w obrębie jamy ustnej u dziecka, ani nie skarży się ono na ból zębów, należy regularnie odwiedzać dentystę dziecięcego. Dlaczego jest to tak istotne? Jak się okazuje, rodzice zdecydowanie za późno zapisują swoje pociechy na wizytę u stomatologa. Dentysta dziecięcy radzi najczęściej, aby do gabinetu wybrać się już nawet z kilkumiesięcznym dzieckiem. Pozwoli to na jak najwcześniejszym etapie wykryć wady zgryzu i uchronić przed korekcją ortodontyczną. W ten sposób jednocześnie możliwe jest oswojenie dziecka z gabinetem dentystycznym, dzięki czemu późniejsze wizyty nie wiążą się z płaczem czy strachem.
Podczas wymiany uzębienia mlecznego zaleca się dokonywać konsultacji stomatologicznej nawet co 4 miesiące, ze względu na dynamikę zmian. Możliwe jest wówczas natychmiastowe podjęcie decyzji o leczeniu lub usunięciu mleczaków, co pozwoli zapobiec rozwojowi stanu zapalnego w jamie ustnej.
Wyniki badań pokazują, że nawet 60% rodziców jest zdania, że leczenie zębów mlecznych to zbędny wydatek, ponieważ i tak po czasie same wypadną. Takie podejście może się wiązać z poważnymi chorobami jamy ustnej i wadami zgryzu u najmłodszych, dlatego dziecko warto zabrać do dentysty dziecięcego jak najszybciej. Jego gabinet to przecież miejsce stworzone specjalnie z myślą o maluchach, dlatego profesjonalny personel zrobi wszystko, aby dziecko czuło się tam dobrze.